„Az igaz ember pedig hitből él.”

2024. november 3.

 

A mai alkalommal egy nagyon fontos igéről szeretnék beszélni, amit sokszor idézünk:

Az igaz ember pedig hitből él.”   Róma1:17

Ezt az igét a protestáns világban sok helyen felolvassák október végén, hiszen október 31-én emlékeznek meg a reformáció kezdetéről. Ez a nap a keresztyénség szempontjából is fontos, különösen két dolog miatt: újra középpontba került a hitből való megigazulás üzenete, illetve ezután egyre több nyelvre kezdték el lefordítani a Szentírást, amit mi is az anyanyelvünkön olvashatunk.

De hogy is indult el ez a nagy változás? Bár voltak előzményei (John Wycliffe, Husz János), a nagy – Európa történelmét is átható – változást Luther Márton működéshez köthetjük. A 16. század elejére szinte teljesen tévútra került az üdvösség útja. A cselekedeteknek, a saját erőfeszítésnek tulajdonították az üdvösséget, amit ki lehet érdemelni, sőt –az elhunytaknak – meg is lehet vásárolni a bűnbocsátó cédulák révén. De ki is volt Luther Márton?

Luther Márton a mai Németországban született, Eislebenben. Nagyon szigorú nevelést kapott, a kornak megfelelően Istent, mint szigorú igazságosztó Bírót ismerte meg. Később egyetemre került, és egy átélt vihar alkalmával fogadalmat tett, hogy Isten szolgája lesz, így szerzetesnek állt. A kolostorban is sokat harcolt a félelemmel, amit a pokoltól, az ördögtől, a haláltól való félelem miatt érzett. Ekkor a lehető legjobbhoz, az Úrhoz és az igéhez menekült, akiben és amiben megtalálta a választ a legfontosabb kérdésekre: felismerte, hogy saját erőfeszítéséből senki sem juthat a mennybe, senkinek sem lehet örök élete. Isten mindenkinek ellenszolgáltatás nélkül ad bűnbocsánatot és örök életet Jézus Krisztusért, aminek csak egyetlen feltétele van: bűnbánattal, hittel elfogadni Jézus Krisztust személyes megváltónak, és azt, hogy az Ő vére minden bűnünkre elég. Luther a Rómaiakhoz írott levélben találta meg azt az igét, ami megnyugvást ad azóta is sok embernek: „Az igaz ember pedig hitből él.” Nem a cselekedeink, hanem az Úr Jézus Krisztusba vetett hit ad megoldást az életünkre. Luther 1517. október 31-én tűzte ki a wittenbergi vártemplom kapujára a 95 tételből álló vitairatát, amit a reformáció kezdetének tekinthetünk.

Kedves Gyerekek! A reformáció lényegét öt mondattal foglalhatjuk össze, ezek mindegyike a „Sola” szóval kezdik. Ennek jelentése: egyedül, kizárólag. Nézzük meg most ezeket röviden.

1. Sola Sriptura: Egyedül a Szentírás

Az Egyedül a Szentírás szerint a Biblia Istennek az egyedüli ihletett és hiteles szava. Ez az isteni szó mindenki számára hozzáférhető, azaz mindenki számára érthető a Szentírás és az egyben önmagát magyarázza.

2. Sola Fide: Egyedül hit által

Az Egyedül hit által azt mondja ki, hogy a megigazulást („Isten által igaznak nyilvánítást”) kizárólag hit által nyerhetjük el, bármilyen jó cselekedet szükségessége és hozzáadása nélkül. A jó cselekedetek bizonyítékai és nem előfeltételei a hitnek.

3. Sola Gratia: Egyedül kegyelemből

Az Egyedül kegyelemből arra vonatkozik, hogy az üdvözülés csak és kizárólag Isten kegyelme által lehetséges, tekintet nélkül az ember bármilyen jó cselekedetére vagy érdemére, amint ez megtalálható az Efézusi levélben is:

„A kiben van a mi váltságunk az Ő vére által, a bűnöknek bocsánata az Ő kegyelmének gazdagsága szerint”  

Efézus 1:7

Ez azt jelenti, hogy a megváltás egy olyan ajándék Istentől Jézus szeretete által, amiért nem tettünk semmit.

4. Solus Christus: Egyedül Krisztus

Az Egyedül Krisztus azt jelenti, hogy egyedül Krisztus a közvetítő Isten és az ember között, és így senki máson keresztül nem lehetséges közbenjárás és a megváltás. Pál apostol így fogalmaz: „Mert egy az Isten, egy a közbenjáró is Isten és emberek között, az ember Krisztus Jézus, Aki adta önmagát váltságul mindenekért, mint tanúbizonyság a maga idejében.” 1. Timóteus 2:5-6.

5. Soli Deo Gloria: Egyedül Istené a dicsőség

Az Egyedül Istené a dicsőség alapján minden dicsőség egyedül Istennek jár, mivel a megváltás kizárólag az Ő akarata és tette által ment végbe: nemcsak az Úr Jézus mindenre elégséges bűnhődése a mi bűneinkért a kereszten az Ő munkája, hanem az is, ha mi hiszünk Jézus Krisztusnak ebben a tettében, és ezt a hitet az ember szívében a Szent Szellem hozza létre.

Kedves Gyerekek! A reformáció sok fontos üzenetet újra felfedezett az igéből. Hálásak lehetünk azért is, hogy a Bibliát anyanyelvünkön olvashatjuk, és a Szent Szellem meg tudja magyarázni nekünk a Biblia üzeneteit. Ebben központi helyen van a Római levél igéje: „Az igaz ember pedig hitből él.”

Adja meg az Úr a kegyelmet, hogy eljussunk mindannyian ennek az igének a szívbeli megértéséhez!

Ámen

Uherkovich Zoltán

2024. november 3.